Nauczyciele Kopernika w Barcelonie

      W dniach od 09 do 14 kwietnia 2018 roku grupa 8 nauczycieli z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach uczestniczyła w pierwszym etapie kolejnego już projektu mobilności kadry edukacji szkolnej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt nosi tytuł: Uczę się, uczę innych, uczę się od innych współpraca międzynarodowa nauczycieli gwarancją sukcesu uczniów Kopernika. W projekcie zaplanowane są 32 mobilności zagraniczne nauczycieli. Jego głównym celem jest podniesienie kompetencji dydaktycznych, językowych, komunikacyjnych nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących oraz przedmiotów zawodowych. W ramach przedsięwzięcia nauczyciele uczestniczyli w kursie dotyczącym nowoczesnych, aktywizujących metod nauczania z wykorzystaniem m. in. technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz gier edukacyjnych.
Szkolenie zostało przygotowane przez firmę Europass Teacher Academy z Włoch, a odbyło się w Barcelonie w Akademii Językowej Barcino School.
Zajęcia prowadził włoski specjalista od interaktywnego nauczania Aleksander Pumpo, pochodzący z Florencji, a wśród nauczycieli podnoszących swoje kwalifikacje na kursach znalazły się także osoby z Niemiec i Turcji. Wszyscy mieli więc okazję, aby podzielić się własnym doświadczeniem zawodowym i udoskonalić umiejętność posługiwania się językami obcymi.
Na pierwszym spotkaniu uczestnikom został przedstawiony program warsztatów oraz z historia Barcelony, twórczość najbardziej znanych barcelońskich artystów jak A. Gaudi, P. Picasso, S. Dali, J.Miro i najważniejsze atrakcje turystyczne miasta.
W trakcie samego kursu nauczyciele stopniowo zapoznawali się z różnymi możliwościami uatrakcyjnienia zajęć, które dają zasoby Internetu. Każdego dnia warsztaty rozpoczynała rozgrzewka językowa, w trakcie której uczestnicy oraz prowadzący rozmawiali na temat ulubionych filmów, książek, zespołów muzycznych, potraw z kuchni polskiej, włoskiej, niemieckiej i tureckiej.
Cykl warsztatów nauczyciele rozpoczęli od powszechnie znanych Facebooka, You Tube`a, Instagrama. Zalety nauczania interaktywnego pozwoliły im odkryć ćwiczenia praktyczne z zastosowaniem takich narzędzi jak: Pinterest, Tagul, StudyStack, Quizizz, Symbaloo, Kahoot, Flubaroo, WorldPress, Tackk.
Niektóre z nich nauczyciele wykorzystają do kolekcjonowania, organizowania i kategoryzowania treści wizualnych, chmur haseł, potrzebnych informacji ( Pinterest, Tagul, Symbaloo, Tackk), inne natomiast są przydatne do tworzenia i przeprowadzania interaktywnych quizów, testów wyboru i zadań otwartych ( Quizizz, Kahoot, Symbaloo, Flubaroo, StudyStack) przy użyciu różnych urządzeń mobilnych.
Ciekawy i przydatny w praktyce szkolnej okazał się także system zarządzania treścią na stronie czy blogu WordPress.
Uczestnicy kursu nie tylko zajmowali się zastosowaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych w szkole, ale również mieli okazję posmakować hiszpańskiej kuchni, poznać najsłynniejsze zabytki Barcelony i obserwować obyczaje mieszkańców tej metropolii. Szczególnie sprzyjało temu wspólne spotkanie na kultowej ulicy miasta- Passeig de Gracia, gdzie wznoszą się imponujące secesyjne budynki zaprojektowane między innymi przez A. Gaudiego i znajdują się ekskluzywne restauracje oraz przytulne, klimatyczne bary z najbardziej znanymi hiszpańskimi przekąskami tapasami, których uczestnicy kursu stali się miłośnikami.
Niewątpliwą atrakcją było także zwiedzanie najstarszej zamieszkałej części Barcelony Barri Gotic, gdzie można natrafić na wiele budynków ze średniowiecza, a nawet ślady czasów rzymskich. Za jeden z najważniejszych przykładów katalońskiego gotyku uchodzi barcelońska katedra La Seu ze słynną kryptą św. Eulalii oraz krużgankiem i ogrodem, w którym zawsze przebywa 13 białych gęsi symbolizujących czystość patronki świątyni.
Uczestnicy projektu zwiedzili także Bazylikę de Santa Maria del Mar, niesamowity kościół zbudowany w latach 1329-1383 symbol katalońskiego gotyku i spacerowali po najbardziej znanym deptaku La Rambla, który rozciąga się na długości 1,5 km i na którym znajduje się pomnik Krzysztofa Kolumba będący jednocześnie punktem widokowym.
Nauczyciele Kopernika byli także pod wrażeniem życiowego dzieła Antoniego Gaudiego kościoła Sagrada Familia, wizytówki nie tylko Barcelony, ale i Katalonii. Z charakterystyczną twórczością A. Gaudiego zetknęli się również w najsłynniejszym w Barcelonie Parku Guell.
Niezapomniane chwile uczestnicy projektu przeżyli zwiedzając wzgórze Montjuic, skąd roztacza się przepiękna panorama na katalońską metropolię, odbywa się tam także przedstawienie "magiczne fontanny", podczas którego tryskająca woda podświetlana jest różnymi kolorami, a w tle słychać muzykę klasyczną, rocka, a nawet kompozycje znane z filmów Walta Disneya.
Ogromnych emocji nauczycielom Kopernika dostarczył również udział w widowiskowym pokazie śpiewu i tańca flamenco będącymi duszą kultury katalońskiej.
Dla nauczycieli Kopernika udział w projekcie i pobyt w Barcelonie stał się okazją do podniesienia kompetencji dydaktycznych, językowych i komunikacyjnych, a także zdobycia praktycznych umiejętności w wykorzystywaniu aktywizujących metod nauczania bazujących na technologiach informacyjnych. Zaprezentowane w trakcie zajęć treści niewątpliwie wzbogaciły nauczycielski warsztat pracy i pomogą podnieść jakość procesu dydaktycznego, a także zwiększyć poziom motywacji i zaangażowania uczniów. Po zakończeniu kursu uczestnicy otrzymali zaświadczenia i certyfikaty Europass Mobilność.
Projekt dał także nauczycielom możliwość zapoznania się z bogatą kulturą i barwnymi obyczajami Katalonii.





Beata Kowalska
Iwona Lisiewska-Stanek