Kurs metodyczny w Oslo

       W dniach od 27 do 31 sierpnia 2018 roku grupa 8 nauczycieli z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach uczestniczyła w kolejnym etapie projektu mobilności kadry edukacji szkolnej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt nosi tytuł : "Uczę się, uczę innych, uczę się od innych - współpraca międzynarodowa nauczycieli gwarancją sukcesu uczniów Kopernika". Jego głównym celem jest podniesienie kompetencji dydaktycznych, językowych, komunikacyjnych nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących oraz przedmiotów zawodowych. W ramach przedsięwzięcia nauczyciele uczestniczyli w kursie dotyczącym interaktywnego nauczania z wykorzystaniem gier edukacyjnych i nowych technologii w celu zwiększenia motywacji uczniów.
Szkolenie "Interactive teaching - Using Educational Games and New Technology in order to enhance learner`s motivation" odbyło się w Norwegii, w Oslo. Zostało przygotowane przez szkołę językową ERUDITUS z siedzibą w Zurychu
Zajęcia prowadziła trenerka pochodząca z Rumunii Felicia Dimulescu, metodyczka zajmująca się szkoleniem nauczycieli z całej Europy w zakresie interaktywnego nauczania. Wśród osób podnoszących swoje kwalifikacje na kursie znaleźli się także przedstawiciele z Niemiec, Włoch, Grecji, Francji, Chorwacji, Portugalii i Hiszpanii - łącznie 26 osób. Wszyscy mieli więc okazję, aby podzielić się własnym doświadczeniem zawodowym i udoskonalić umiejętność posługiwania się językiem angielskim.
Pierwsze spotkanie miało charakter integracyjny, uczestnicy zaprezentowali swoje szkoły i miasta, z których pochodzą. Zapoznali się także z programem warsztatów oraz najważniejszymi atrakcjami turystycznymi Oslo.
W trakcie samego kursu nauczyciele stopniowo uczyli się zastosowania różnych aplikacji służących uatrakcyjnieniu zajęć. Cykl warsztatów rozpoczął się od pracy w grupach na temat zagadnień dotyczących motywowania uczniów, następnie uczestnicy zapoznali się z różnymi grami edukacyjnymi pomagającymi w integracji zespołu klasowego. Kolejne dni szkolenia poświęcone zostały typom osobowościowym nauczycieli i sposobom budowania pozytywnych relacji między nauczycielem a uczniem oraz narzędziom wspomagającym i uatrakcyjniającym proces dydaktyczny we współczesnej szkole. Nauczyciele poznali aplikację pomagającą w nauce języka obcego - Lyricstraining, która głównie polega na uzupełnianie tekstów piosenek, uczyli się, jak praktycznie zastosować narzędzie Quizlet przeznaczone specjalnie do nauki i gry na urządzenia mobilne. Duże zainteresowanie wśród uczestników wzbudziły bezpłatna platforma do tworzenia i przeprowadzania interaktywnych quizów - Kahoot oraz generator kodów QR - aplikacja pozwalająca nauczycielowi kodować dowolny tekst lub dane, które uczniowie mogą odczytywać skanując kod smartfonem czy tabletem. Równie emocjonujące dla uczestników kursu były ćwiczenia z zastosowaniem Socrative, bezpłatnego narzędzia dostępnego za pomocą przeglądarki internetowej , a także w aplikacjach mobilnych na systemy iOS i Android, pomagające zdynamizować zajęcia lekcyjne, przekonać się, jaką wiedzę posiadają uczniowie, a także stworzyć wizualizację odpowiedzi w grupie uczniów. Nauczyciele zapoznali się również z możliwościami aplikacji Plickers służącej do przeprowadzania szybkiej sondy lub małego testu. Ogromną zaletą tego narzędzia jest fakt, że uczniowie nie potrzebują żadnych urządzeń elektronicznych, wystarczy smartfon lub tablet z dostępem do Internetu dla nauczyciela oraz wydrukowane specjalne kody kreskowe dla uczniów.
Uczestnicy kursu nie tylko zajmowali się zastosowaniem technologii informacyjnych w szkole, ale również przygotowali kulinarną prezentację smakołyków stanowiących wizytówkę kraju, z którego pochodzą, a więc wszyscy mieli okazję skosztować przysmaków z całej Europy. Pracując w kilkuosobowych grupach składających się z przedstawicieli różnych narodowości, nauczyciele poznali również miejsca ważne dla mieszkańców Oslo, jednak rzadko odwiedzane przez turystów. Były to między innymi : robiący niesamowite wrażenie most Akrobaten Bridge znajdujący się w nowoczesnej dzielnicy miasta, kompleks zabudowań z okresu XVIII i XIX wieku oraz miejsce upamiętniające tragiczne wydarzenia z 22 lipca 2011 roku.
Niewątpliwym atutem kursu było także zwiedzanie największych atrakcji turystycznych Oslo. Uczestnicy projektu odwiedzili katedrę, miejsce ważnych norweskich wydarzeń, jak np. koronacja, salę Ratusza, gdzie wręcza się Pokojową Nagrodę Nobla, Park Vigelanda, słynący z 212 rzeźb Gustawa Vigelanda, przedstawiających głównie sylwetki nagich ludzi, skocznię w Holmenkollen oraz najbardziej charakterystyczny punkt na mapie miasta - gmach Opery.
Bardzo kształcące było także zwiedzanie Muzeum Muncha, znanego norweskiego ekspresjonisty, Astrup Fearnley Muzeum, prywatnej galerii sztuki współczesnej oraz Centrum Pokojowej Nagrody Nobla.
Dla nauczycieli Kopernika udział w projekcie i pobyt w Oslo stał się okazją do podniesienia kompetencji dydaktycznych, językowych i komunikacyjnych, a także zdobycia praktycznych umiejętności w wykorzystywaniu aktywizujących metod nauczania bazujących na technologiach informacyjnych. Zaprezentowane w trakcie kursu treści niewątpliwie wzbogaciły nauczycielski warsztat pracy i pomogą podnieść jakość procesu dydaktycznego, a także zwiększyć poziom motywacji i zaangażowania uczniów.
Projekt dał także uczestnikom możliwość zapoznania się z bogatą kulturą norweską oraz nawiązania kontaktów z nauczycielami z innych krajów europejskich.
Szkolenie zakończyło się uzyskaniem zaświadczenia ukończenia kursu.
prezentacja - Oslo 2018

Beata Kowalska,
Iwona Lisiewska-Stanek