Ogólne informacje o projekcie

Projekt Na dobry początek - staże zagraniczne uczniów Kopernika o numerze 2018-1-PL01-KA102- 048805 realizowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w ramach projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe
Czas trwania: 24 miesiące
Data rozpoczęcia: 2018-12-01 Data zakończenia: 2020-11-30
Planowane terminy i miejsca stażu:

Kraj Miasto Termin Zawód Liczba uczestników
Zjednoczone Królestwo Stafford Bilston Wrzesień/październik 2019 Technik handlowiec 14
Zjednoczone Królestwo Portsmouth Wrzesień/październik 2019 Technik organizacji reklamy, technik ekonomista 15
Irlandia Cork Rok szkolny 2019/20 Technik organizacji reklamy, technik ekonomista 15
Portugalia Barcelos Rok szkolny 2019/20 Technik organizacji reklamy, technik ekonomista 15
Na dobry początek - staże zagraniczne uczniów Kopernika- to tytuł projektu realizowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach we współpracy z firmami zagranicznymi: Polaris EU Enterprise Limited i Training Vision z Wielkiej Brytanii oraz ETN Training Vision Ireland z Irlandii oraz Międzykulturowym Stowarzyszeniem Mobility Friends (ASSOCIACAO INTERCULTURAL AMIGOS DAMOBILIDADE) z Portugalii.

Cel główny projektu to podniesienie poziomu kompetencji zawodowych poprzez umożliwienie uczniom zastosowania i pogłębienia wiedzy i umiejętności zawodowych zdobytych w trakcie nauki na lekcjach przedmiotów kierunkowych w firmach zagranicznych o profilu zgodnym z kształconym zawodem oraz podniesienie poziomu kompetencji językowych

Cele szczegółowe to mi. in. kształtowanie postaw przedsiębiorczych uczestników jako napędu dla rozwoju ich osobowości zgodnie z koncepcją konieczności uczenia się przez całe życie, wzrost poczucia własnej wartości, nauka tolerancji i akceptacji dla różnorodności, budzenie ciekawości i chęci poznania innych, popularyzacja wśród uczniów oraz społeczności lokalnej idei staży zagranicznych oraz innych form edukacji pozaszkolnej.

Cele projektu wpisują się w cele wyznaczone przez program Erasmus+, realizacja projektu przygotuje uczniów do mobilności na europejskim rynku edukacyjnym i rynku pracy, zwiększy ich szanse zatrudnienia, ułatwi funkcjonowanie w środowisku wielokulturowym i uświadomi potrzebę ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych zgodnie z koncepcją uczenia się przez całe życie.

Uczestnikami staży jest 59 uczniów kształcących się w zawodzie technik ekonomista, technik handlowiec i technik organizacji reklamy. Projekt zakłada zorganizowanie czterech 3-tygodniowych staży: w Wielkiej Brytanii w Stafford - Bilston, w Portsmouth oraz w Irlandii w Cork i w Portugalii w Barcelos. W firmach o profilu zgodnym z kierunkiem kształcenia uczniowie będą mieli możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego.

Po wstępnym kursie przygotowawczym (pedagogiczno-kulturowo językowym zorganizowanym przez beneficjenta 80 godzin dla każdej grupy stażystów), planujemy wysłanie na 3-tyg. staże 59 uczniów w grupach 14-15-osobowych i 2 opiekunów dla każdej grupy.

Staże w Wielkiej Brytanii i w Irlandii są 2 -modułowe:

- zajęcia warsztatowe "Przedsiębiorczość dla grupy dwuzawodowej: technik ekonomista i technik organizacji reklamy i "Merchandising - nowoczesne techniki związane z obsługą nabywców dla technika handlowca.
- praktyka w firmach m. in. reklamowych i konsultingowych, zajmujących się promocją turystyki, wydarzeń kulturalnych, organizacją szkoleń, świadczących usługi księgowe i handlowe.

Dla uczestników stażu w Portugalii planujemy 5 godz. nauki języka portugalskiego.

Udział w projekcie umożliwi uczestnikom poznanie historii, kultury, zwyczajów Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, a także atrakcji turystycznych Stafford, Bilston, Portsmouth, Stonhenge, Oxford, Barcelos, Cork i okolic

Uczestnicy otrzymają Europass Mobilność oraz certyfikaty potwierdzające odbycie warsztatów i staży. Dokumenty te to przepustka na europejski rynek pracy niezbędna w dobie globalizacji.

Realizacja projektu odpowiada na potrzeby szkoły ciągłe podnoszenie atrakcyjności kształcenia zawodowego w kontekście przyszłego zatrudnienia uczniów szkół zawodowych, poszukiwania nowoczesnych form kształtowania u uczniów postawy kreatywności, przedsiębiorczości, motywacji do nauki języków obcych, podnoszenia poczucia własnej wartości, kształtowania umiejętności uczenia się, pracy w grupie, a zatem kompetencji kluczowych, które pomogą uczącym się w samorealizacji, w znalezieniu pracy i aktywnym uczestnictwie w społeczeństwie.

Jolanta Gad - koordynator projektu;