Od 12 do 16 września 2016 roku Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika we współpracy z Polsko-Litewskim Funduszem Wymiany Młodzieży realizował projekt pod tytułem „Świadomość ekologiczna młodych Polaków i Litwinów”. Działania odbyły się na terenie Litwy w niewielkiej miejscowości Troki położonej 25 kilometrów od stolicy Litwy. Tym razem szkołą partnerską „Kopernika” było Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie.
Projekt został objęty honorowym patronatem:
Marszałka Województwa Świętokrzyskiego- Pana Adama Jarubasa
Prezydenta Miasta Kielce-Pana Wojciecha Lubawskiego
Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty-Pana Kazimierza Mądzika
oraz patronatem medialnym:
Echa Dnia, Radia Kielce, Telewizji Internetowej Kielce i TVP 3.
Cele projektu to przede wszystkim:
Do wyjazdu uczniowie przygotowywali się kilka miesięcy. Między innymi zorganizowali na terenie szkoły zbiórkę elektrośmieci, przeprowadzili także wśród rówieśników sondę, sprawdzającą poziom świadomości ekologicznej, przygotowali wiele prezentacji multimedialnych, które potem zostały wykorzystane w trakcie warsztatów, a także zasadzili w ogrodzie szkolnym symboliczne drzewo i umieścili tabliczkę propagującą ideę ekologii.
W trakcie realizacji projektu uczestnicy mieszkali w gospodarstwie agroturystycznym, nieopodal lasu, więc było to idealne miejsce do dyskusji na temat ekologii i środowiska naturalnego.
Codziennie wszyscy brali udział w warsztatach pod hasłem „Budujemy świadomość ekologiczną młodych Polaków i Litwinów”, w trakcie których zajmowali się kluczowymi problemami naszej planety oraz poznali formy ochrony przyrody w regionie świętokrzyskim i na Wileńszczyźnie.
Bardzo ciekawe okazały się zajęcia dotyczące robienia świadomych zakupów. Uczestnicy poznali ekoznaki, stosowane w Polsce i na Litwie, przygotowali zbiór zasad, którymi powinien kierować się każdy młody ekolog, a także zwrócili uwagę na problem marnowania żywności. Dużą radość sprawiło wszystkim przygotowanie Green Dramy prezentującej ekologiczny i konsumpcyjny tryb życia.
Przerwy w zajęciach uczniowie wykorzystywali na integrację: wspólne rozmowy, śpiew, taniec, grę w piłkę. Wybrali się także na Zamek w Trokach oraz zwiedzili stolicę Litwy – Wilno.
Po zakończeniu działań uczestnicy zapoznali wszystkich wychowanków naszej szkoły oraz społeczność lokalną z rezultatami projektu. Odbyła się konferencja, w trakcie której przewodnik świętokrzyski- pani Beata Nosek wygłosiła wykład na temat osobliwości przyrodniczych regiony świętokrzyskiego.
Podczas trwania projektu między uczestnikami zawiązały się znajomości, które są stale podtrzymywane.
Z całą pewnością wszyscy będą miło wspominać chwile spędzone razem.
Autorki projektu: p. Beata Kowalska p. Jolanta Gad, p. Iwona Lisiewska – Stanek