Projekt pt. ,,Smaki dwóch kultur. Kuchnia, tradycja, zwyczaje regionu świętokrzyskiego i Wileńszczyzny.” Celem było wykorzystanie możliwości kulturowych obydwu sąsiadujących krajów, aby zacieśnić i pogłębić wzajemne kontakty, stworzyć możliwości odkrycia przez uczestników wspólnych cech, zainteresowań, ale także akceptacja dla różnic, czerpanie wzorców z innych tradycji i obyczajów, dzielenie się doświadczeniem. Ważny cel stanowiło także włączanie społeczności lokalnej i rodzin w działania projektowe, korzystanie z dorobku osób starszych.
W projekcie brało udział 20 uczniów w wieku 15 – 17 lat, jego tematem było wypracowanie wspólnych upodobań kulinarnych, muzycznych, zapoznanie z folklorem Ziemi Świętokrzyskiej i Wileńszczyzny, tradycjami, obyczajami, strojami ludowymi, nauką tańca i pieśni regionalnej. Realizacja tematu była możliwa dzięki przygotowanym wcześniej materiałom i spotkaniom międzypokoleniowym.
Zebraliśmy informacje dotyczące kuchni i tradycji regionu świętokrzyskiego, zaplanowaliśmy materiały, surowce, prezentację, przepisy, utwory muzyczne, których chcemy nauczyć kolegów z Litwy.
17 kwietnia odbyło się spotkanie z rodzinami uczestników którzy pomogą nam w przygotowaniach
Opiekunowie uczestniczyli w szkoleniu przygotowującym do realizacji projektu
Projekt jest finansowany przez Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, który powstał 1 czerwca 2007 roku na mocy porozumienia pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej oraz Rządem Republiki Litewskiej pod honorowym patronatem Premierów Polski i Litwy Podstawą prawną działania Funduszu jest umowa między Rządami o Polsko-Litewskim Funduszu Wymiany Młodzieży oraz Regulamin. Ciałem zarządczym Funduszu jest powoływany przez premierów Komitet.
Fundusz wspiera finansowo (konkurs wniosków) i merytorycznie (system szkoleń, konsultacje) realizację pomysłów młodych ludzi - dofinansowuje wymiany, seminaria i szkolenia. Dzięki realizacji wspólnych projektów młodzi Polacy i Litwini odkrywają wspólne korzenie i przełamują stereotypy narodowe, budują przyjaznej współpracy i umacniania więzi pomiędzy obydwoma narodami
Działalność Funduszu finansowana jest ze środków, których dysponentem jest po stronie polskiej minister właściwy do spraw oświaty i wychowania - Ministerstwo Edukacji Narodowej , a po stronie litewskiej - Ministerstwo Ochrony Socjalnej i Pracy. Wysokość środków przeznaczonych na działanie Funduszu określa coroczne porozumienie pomiędzy Narodowymi Instytucjami Zarządzającymi, a Ministerstwami.