Wilnianie w Kielcach

W dniach 20-29 lipca 2012 roku, mieliśmy przyjemność już po raz drugi gościć w Polsce grupę nauczycieli i uczniów, z zaprzyjaźnionej Polskiej Szkoły Średniej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Nowej Wilejce na Litwie.

Dzięki środkom uzyskanym z konkursu Senatu RP, do zwiedzania najpiękniejszych zakątków Ziemi Świętokrzyskiej i Podhala zaprosiliśmy 50-cio osobową grupę Rodaków w Wileńszczyzny.

Uczestnicy projektu pn. „Spotkania z polską tradycją, historią i kulturą” w towarzystwie uczniów i nauczycieli kieleckich szkół partnerskich, w tym Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernika, podziwiali odnowiony rynek i śródmiejskie uliczki, Bazylikę Katedralną, odwiedzili: Muzeum Narodowe w Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz kielecką Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej.

Nie mogło oczywiście zabraknąć wycieczek, w czasie których wspólnie zwiedzaliśmy zamki w Chęcinach i Ujeździe, Jaskinię „Raj”, Sandomierz, Świętą Katarzynę oraz wielowiekowy klasztor na Świętym Krzyżu.

Kolejne dni spędziliśmy na południu Polski, zwiedzając Tatry, Kraków i Kopalnię Soli w Wieliczce, w której największe wrażenie na uczestnikach wywarła ogromna kaplica solna i … niecodzienny obiad podany na głębokości 130 metrów pod powierzchnią ziemi.

WIZYTA UCZNIÓW POLSKIEJ SZKOŁY ŚREDNIEJ Z NOWEJ WILEJ W KIELCACH

W dniach 15- 24 lipca 2011 r., mieliśmy przyjemność gościć w Polsce grupę nauczycieli i uczniów polskiej Szkoły Średniej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego z Nowej Wilejki na Litwie. Dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu z projektu Senatu RP, realizowanemu w ramach Programu Pomocy Polakom na Wschodzie, 50 – osobowa naszych Rodaków miała możliwość odwiedzić wiele ciekawych miejsc naszego regionu. Wspólnie z ułanami Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im. 13.Pułku Ułanów Wileńskich oraz uczniami, nauczycielami i dyrekcjami Szkoły Podstawowej nr 28 i Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach goście zwiedzili obie kieleckie szkoły, jeździli na koniach kawaleryjskich w Ośrodku Jazdy Konnej Amazonka w Borkowie, bawili się przy ognisku i na dyskotekach oraz na 38 Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej na Kadzielni. W czasie pobytu zaprezentowaliśmy naszym gościom Kielce: Muzeum Narodowe, ulicę Sienkiewicza, Muzeum Historii Kielc, siedzibę kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej zwiedzoną dzięki życzliwości naczelnika delegatury Pana Leszka Bukowskiego wraz z archiwum i istniejącym pod budynkiem schronem przeciwatomowym, Wojewódzki Dom Kultury i Bazylikę Katedralną. Kolejne dni obfitowały w inne atrakcje: odwiedziliśmy wspólnie Nową Słupię, klasztor na Świętym Krzyżu, zamek Krzyżtopór w Ujeździe oraz basen w Baćkowicach, który po upalnym dniu cieszył się ogromnym powodzeniem młodzieży i opiekunów. Duże wrażenie na naszych gościach wywarła wizyta w Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej „Niemczówka” w Chęcinach oraz malownicze ruiny zamku chęcińskiego, jak również wspaniałe widoki rozciągające się z jego wieży. W kolejnych dniach pobytu, zaprezentowaliśmy piękno Ponidzia, jadąc „Ciuchcią Ekspress Ponidzie” z Jędrzejowa do Pińczowa. Tego samego dnia podziwialiśmy wspaniałe konie arabskie w Stadninie Koni w Michałowie. Następnie zwiedzaliśmy Kraków i wędrowaliśmy po Tatrach.