W dniach 18-20 października 2013 roku delegacja Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika wraz z Panem Dyrektorem Dariuszem Florinem oraz ułani Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich odwiedzili Polaków mieszkających na Litwie.
W wizycie uczestniczyli także uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 28 im. Żołnierzy 4. Pułku Piechoty „Czwartaków”, delegacja pań z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także reprezentanci kieleckich władz miejskich: wiceprezydent Kielc- pan Czesław Gruszewski, Sekretarz Miasta- pan Janusz Koza oraz przewodniczący Rady Miasta Kielc- pan Tomasz Bogucki.
Celem wyjazdu było podtrzymanie kontaktów nawiązanych w poprzednich latach z Polską Szkołą Średnią im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, Szkołą Początkową „Zielone Wzgórze” oraz Świetlicą Zgromadzenia Sióstr od Aniołów przy kościele Św. Kazimierza w Nowej Wilejce.
Ważnym zamiarem wizyty było także promowanie Kielc i Województwa Świętokrzyskiego na Litwie. Temu celowi służyło spotkanie, jakie delegacja kieleckich władz odbyła w wileńskim magistracie z wicemerem Wilna Jarosławem Kamińskim. Podczas spotkania dyskutowano o możliwościach, szansach i korzyściach płynących ze współpracy w sferze społecznej, edukacyjne, gospodarczej i kulturalnej naszych miast.
W trakcie trzydniowego pobytu uczniowie kieleckich szkół wraz z ułanami uczestniczyli wspólnie z młodzieżą z Nowej Wilejki, w lekcjach języka litewskiego, rosyjskiego i zajęciach plastycznych. Po części oficjalnej, kieleccy pedagodzy spotkali się ze swoimi zagranicznymi kolegami po fachu, zyskując tym samym znakomitą okazję, aby zapoznać się z problemami z jakimi borykają się polskie szkoły i Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie.
Samorząd Uczniowski naszej szkoły przygotował symboliczne słodkie upominki dla swoich rówieśników z Wilna, które zostały wręczone podczas uroczystego spotkania.
W słoneczną sobotę 19 października, delegacja zwiedziła wileńską starówkę, uroczy zakątek rekreacyjny w dawnym majątku Belmont oraz cmentarze na Rossie i Antokolu, gdzie na polskich grobach złożone zostały kwiaty i znicze.
W dniach 24-27 maja 2012 roku ponownie odwiedziliśmy naszych przyjaciół w Nowej Wilejce i Wilnie. Miasto tym razem zauroczyło nas ciepłem, pełnią wiosennej zieleni i jak zawsze serdecznością mieszkańców.
W trakcie tej wizyty, młodzieży uczącej się w wileńskim „Kraszewskim” zostały wręczone prezenty w postaci ławek do wyposażenia hali sportowej i kompletnych strojów do koszykówki. Upominki te zostały zakupione dzięki hojności kielczan podczas kwesty zorganizowanej wraz z kieleckim Caritas Diecezji Kieleckiej, w trakcie obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Kilkunastoosobowa grupa naszych uczniów brała udział w Dniu Olimpijczyka zorganizowanym przez Szkołę Średnią im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Uczestniczyliśmy w grach zespołowych, zawodach lekkoatletycznych, próbowaliśmy sił w przeciąganiu liny.
W czasie tej podróży, tradycyjnie pochylaliśmy głowy przed zmarłymi rodakami leżącymi na Rossie i Antokolu, modliliśmy się w Ostrej Bramie oraz dotarliśmy do rzadziej odwiedzanych dotychczas miejsc na wileńskiej starówce.
Warto dodać, że w tym samym czasie w Nowej Wilejce realizowany był projekt Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach, koordynowany przez Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży. Założeniem projektu było wzajemne poznawanie smaków kulinarnych, strojów folklorystycznych oraz tradycji i kultury regionu Świętokrzyskiego i Wileńszczyzny.
W dniach 19-24 października 2011 roku, po raz kolejny zawitaliśmy na Litwę, gdzie zostaliśmy przyjęci z wielką serdecznością i radością. W wyjeździe, podobnie jak w poprzednim roku, wzięli udział: Pani Dyrektor Violetta Nowak, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły, ułani z Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 28 w Kielcach, delegacja Świetlicy Środowiskowej "Caritas" przy kościele św. Józefa Robotnika . Po raz pierwszy swoją obecnością zaszczycili nas: zastępca prezydenta Kielc - Pan Czesław Gruszewski, naczelnik Kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej - Pan Leszek Bukowski i reprezentantki Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Celem wyjazdu było podtrzymanie kontaktów nawiązanych w poprzednim roku z polską Szkołą Średnią im. J.I. Kraszewskiego, Szkołą Początkową "Zielone Wzgórze" oraz Świetlicą Zgromadzenia Sióstr od Aniołów przy kościele św. Kazimierza w Nowej Wilejce.
Ważnym celem wizyty było także promowanie Kielc i województwa świętokrzyskiego oraz przeprowadzenie wstępnych rozmów o współpracy pomiędzy naszymi miastami, czemu miało służyć spotkanie z vicemerem Wilna - Panem Jarosławem Kamińskim.
Delegacja Kielc przed szkołą średnią im. J.I. Kraszewskiego
Na powitanie w zaprzyjaźnionej szkole obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez zespół "Pierwiosnki". Łza kręciła się w oku w trakcie słuchania pięknych polskich pieśni. Wzruszający był także moment wręczania upominków dla rady pedagogicznej i uczniów "Kraszewskiego". Przygotowaliśmy dla naszych przyjaciół książki, a także pamiątki związane z regionem świętokrzyskim
Mieliśmy możliwość uczestniczenia wspólnie z rówieśnikami z Nowej Wilejki, w lekcjach języka polskiego, litewskiego, rosyjskiego i plastyki. Język litewski okazał się bardzo trudny. Na szczęście, pani profesor była wyrozumiała. Jej wykład tłumaczył dla nas Tomasz Czunkiewicz, którego poznaliśmy już lipcu, w czasie pobytu wileńskich uczniów w Kielcach.
Uczestniczyliśmy także w podniosłej uroczystości 100-lecia Kościoła Św. Kazimierza w Nowej Wilejce, w którym w latach 1922-1939 modlili się żołnierze 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Warto wspomnieć, że mszę świętą koncelebrował kapelan polowy Kieleckiego Szwadronu Kawalerii ks. Stanisław Strycharczyk, pełniący na co dzień swą kapłańską posługę w kościele św. Jadwigi w Kielcach. W czasie mszy delegacja ułanów wręczyła na ręce biskupa Arunasa wotum w postaci ornatu mszalnego
W uroczystościach uczestniczył poczet sztandarowy szkoły.
Na zdjęciu Magdalena Cieslik, Patrycja Kiniorska i Dawid Usnarski
Ważnym punktem programu było spotkanie z dyrektorem Domu Kultury Polskiej w Wilnie - Panem Arturem Ludkowskim, prezesem Związku Polaków na Litwie - Panem Michałem Mackiewiczem oraz prezesem Polskiej Macierzy Szkolnej - Panem Józefem Kwiatkowskim. Mieliśmy znakomitą okazję, aby poznać problemy, z jakimi borykają się polskie szkoły i Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie.
W czasie wizyty nawiązaliśmy wiele przyjaźni i serdecznych kontaktów z mieszkańcami, wśród których są jeszcze rodziny kawalerzystów 13-tego Pułku oraz osoby pamiętające "różowych ułanów". W sobotni wieczór znakomicie bawiliśmy się przy ognisku zorganizowanym przez drużyny harcerskie Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, działające przy szkole im. J.I. Kraszewskiego, pod opieką dh. Waldemara Dowejko, nauczyciela geografii.
Oczywiście wyjazd nie mógł się obyć bez zwiedzania Wilna - stolicy Litwy, przez którą przepływa piękna rzeka - Wilia.
Delegacja szkoły w przepięknym kościele św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie
(p.dyr. Violetta Nowak, p. Beata Kowalska oraz uczniowie - Magdalena Cieślik,
Patrycja Kiniorska, Dawid Usnarski, Anna Siwek, Joanna Mazurczak)
Mieliśmy wspaniałych przewodników, z niezwykłą pasją przekazujących nam swoją rozległą wiedzę. Wilno to miasto o bogatej historii i tradycji. Zostało założone przez księcia Giedymina. Po raz pierwszy wzmianka o nim pojawiła się w dokumencie z 1323r, w którym książę zachęca kupców niemieckich, by odwiedzili Litwę i osiedlali się w tym wspaniałym, pełnym zieleni kraju. To właśnie ten rok uważa się za umowną datę założenia miasta, którego patronem jest św. Krzysztof .
Przy budynku Parlamentu
Z Wilnem związanych jest wielu polskich twórców. Tutaj mieszkali wybitni romantycy - Adam Mickiewicz, któremu poświęcono pomnik, stojący przy kościele Bernardynów i Juliusz Słowacki. Po malowniczych zaułkach spacerowali m.in. Czesław Miłosz i Tadeusz Konwicki.
Nie ma chyba Polaka, który w ramach zwiedzania Wilna pominie Cmentarz na Rossie. Ta niezwykła nekropolia to przecież część naszej historii Cmentarz Na Rossie jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych
Nasza delegacja zapaliła znicze na grobie matki Marszałka Piłsudskiego
gdzie umieszczono także srebrną urnę z sercem Józefa Piłsudskiego
W dalszym ciągu dużą popularnością cieszą się wśród turystów: Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, słynące z cudownego obrazu oraz kościół św. Ducha, gdzie nabożeństwa odprawia się tylko w języku polskim. W chwili obecnej Polacy stanowią około 20% mieszkańców stolicy, która jest miastem wielonarodowościowym. W okresie dwudziestolecia międzywojennego mieszkali tu także Białorusini, Rosjanie, Tatarzy, Karaimowie, Żydzi i Niemcy
Wielkie wrażenie zrobił na nas zamek w Trokach (dawnej stolicy państwa), położony na wyspie i otoczony jeziorami. Stanowił kiedyś twierdzę nie do zdobycia. Mieszkali tu władcy Litwy m.in. książę Kiejstut i książę Witold.
Po tak wspaniale spędzonych dniach, trudno było się rozstać z naszymi przyjaciółmi. Wyjeżdżaliśmy z Nowej Wilejki serdecznie żegnani przez Panią Helenę Juchniewicz - dyrektor Szkoły Średniej im. J.I. Kraszewskiego oraz nauczycieli i uczniów. W głowie mieliśmy już wiele nowych pomysłów dotyczących dalszej współpracy
W dniach 2 - 5 grudnia 2010 roku Pani Dyrektor Violetta Nowak, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika wraz z Kieleckim Szwadronem Kawalerii im. 13.Pułku Ułanów Wileńskich oraz delegacją Szkoły Podstawowej nr 28 i świetlicy środowiskowej przy kościele św. Józefa Robotnika zawitali do Nowej Wilejki ( dzielnicy Wilna), aby nawiązać współpracę z polskimi placówkami. Udało się odwiedzić Szkołę Początkową „Zielone Wzgórze”, Szkołę Średnią im. Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz świetlicę prowadzoną przez Zgromadzenie Sióstr od Aniołów. Zawieźliśmy naszym polskim rówieśnikom prezenty w postaci podręczników, pomocy szkolnych i sportowych. Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez społeczność uczniowską, która przygotowała dla nas, chwytający za serce, program artystyczny. Nauczyciele „Kraszewskiego” pokazali nam swoje piękne miasto. Mamy nadzieję, że będziemy wielokrotnie wracać do Wilna.