Staż w oczach uczestników




Udział w projekcie pozwolił mi przede wszystkim zwiększyć swoje kompetencje. Jako uczennica kierunku technik ekonomista miałam możliwość poszerzenia swojej wiedzy z dziedziny księgowania, rachunkowości i oczywiście języka angielskiego. Aktywnie wykorzystywałam zawodowy język obcy w trakcie stażu, dlatego bardzo podniosłam jego znajomość.

Udział w projekcie dał mi poczucie odpowiedzialności, że trzeba działać nie tylko na własną korzyść, a dla dobra całej grupy.

Zajęcia, które zostały dla nas zorganizowane w szkole jako dodatkowy angielski przygotowujący do stażu były bardzo przydatne. Miałam okazję poznać ekonomiczne słownictwo, które później było często przeze mnie używane. Również zajęcia kulturalne okazały się przydatne, zwłaszcza podczas zwiedzania takich miejsc jak London Eye, London Bridge, Madame Tussauds, Buckingham Palace, Tate Modern. Dzięki poznaniu historii i kultury Wielkiej Brytanii było nam łatwiej zaaklimatyzować się na miejscu. Dzięki zajęciom na które uczęszczaliśmy w Londynie opanowałam angielski program rachunkowy SAGE Account Professional i nauczyłam się księgowania w angielskim programie. Na zakończenie stażu otrzymałam certyfikat potwierdzający mój wzrost kompetencji. Ten certyfikat ułatwi mi przyjęcie do pracy np. w angielskim biurze. Podczas stażu musiałam wykonywać swoje zadania samodzielnie w oparciu o wiedzę teoretyczną, którą posiadałam. Zapoznałam się z funkcjonowaniem angielskiej firmy. Pracowałam ze specjalnymi urządzeniami służącymi w codziennej pracy np. drukarka, domofon, urządzenie do składania elektronicznego podpisu. Wprowadzałam dane z dokumentów do komputera, redagowałam różne pisma, miałam wgląd do dokumentów kasowych i faktur firmy, zapoznałam się z systemem dokumentowania, segregacji dokumentów i wydawania kluczy. Zajmowałam się również sortowaniem poczty, obserwowałam obieg dokumentów w przedsiębiorstwie. Miałam kontakt z angielskimi dokumentami w sekretariacie, wygląda to inaczej niż w Polsce. Polepszyłam znajomość programu Word i Excel. Atmosfera w firmie była bardzo przyjazna, dzięki czemu było miło odbywać tam praktyki, przełożeni byli bardzo wyrozumiali, dokładnie i szczegółowo tłumaczyli mi każde zadanie do wykonania. Moje warunki pracy były bez zarzutu. Projekt dał mi niepowtarzalną okazję, aby sprawdzić swoje umiejętności i dzięki niemu nabrałam większej pewności siebie.
Kształtując w sobie przedsiębiorczość, podniosłam nie tylko swoje kompetencje zawodowe, ale także pozycję na europejskim rynku pracy.

Mirosława Zarębska - uczennica klasy 2 ATE




W niedzielę 18 czerwca 2017 roku zakończyliśmy staż w Londynie w ramach projektu „Staże zagraniczne uczniów Kopernika. Ukończyliśmy kurs z rachunkowości w programie SAGE 50. Na zajęciach poznawaliśmy zasady działania tego programu. Tworzyliśmy faktury zakupu i sprzedaży, przelewy, sprawozdania finansowe. Pierwszy tydzień na zajęciach minął bardzo szybko. Następnie pracowałem w firmie „Taxpoint Direct” w Woodford. Atmosfera w pracy była w porządku. Miałem dużo zajęć, ale dzięki temu nie nudziłem się i nauczyłem wielu przydatnych umiejętności. Pracowałem w takich programach jak Sage One, 4Sight, Microsoft Excel i Microsoft Word. Nauczyłem się jak wprowadzać faktury do systemu, jak tworzyć dane adresowe kontrahentów, tworzyć roczne podsumowanie klientów, archiwizowania dokumentów oraz jak działa system podatkowy W Anglii. Uważam, że umiejętności nabyte podczas stażu będą bardzo przydatne w przyszłości. W pracy większość pracowników pochodziła z Bangladeszu. Cieszę się, że mogłem poznać ich kulturę. Byli przyjaźnie do nas nastawieni. Zawsze służyli pomocą. Wytłumaczyli jak należy zrobić dane zadanie, kiedy nie bylo to dla mnie jasne. Po pracy i w czasie weekendów odwiedziliśmy wiele miejsc. Są to m.in.: Tower London, London Eye, Big Ben, rzeka Tamiza. Jednej niedzieli wybraliśmy się do Muzeum Figur Woskowych Madam Tussaud w Londynie, gdzie bardzo mi się podobało. Zrobiłem wiele zdjęć z podobiznami znanych ludzi. Następnie byliśmy w kinie 4D, zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Odwiedziliśmy National Gallery i Tate Modern, gdzie widzieliśmy przepiękne obrazy. Byliśmy w znanym domie towarowym Harrod’s oraz Hyde park, gdzie mogliśmy posłuchać mówców. W ostatnim tygodniu wybraliśmy się do Oxfordu. Odwiedziliśmy uczelnie i kupiliśmy wiele pamiątek. Mogliśmy wejść do sali, gdzie nagrywany był Harry Potter. W ostatnim tygodniu mieliśmy oficjalne podsumowanie stażu. Otrzymaliśmy certyfikaty ukończenia szkolenia oraz referencje. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i zjedliśmy razem obiad. Było bardzo miło.
Uważam, że staż ten nauczył mnie bardzo dużo. Przede wszystkim lepiej mówię w języku angielskim i pewniej czuję się posługując tym językiem. W czasie stażu poznałem wielu wspaniałych ludzi, zarówno tych zza granicy, jak i uczniów naszej szkoły, z którymi wcześniej nie miałem bliższych relacji. Przez trzy tygodnie zaznajomiłem się z nowymi tradycjami i kulturami. Próbowaliśmy nowych potraw z różnych stron świata. Były to kuchnie m.in.: włoska, turecka, angielska. Sądzę, że staż ten był dla mnie niezwykle rozwijającym doświadczeniem. Od wyjazdu stałem się bardziej pewny siebie. Nauczyłem się nowych zachowań. Poznałem jak funkcjonuje państwo wielokulturowe. Według mnie naprawdę było warto. Cieszę się, że dostałem szansę, aby uczestniczyć w tym projekcie i mogłem reprezentować naszą szkołę i kraj za granicą. Był to wspaniały wyjazd, który na pewno pozostanie w mej pamięci na bardzo długo.

Tobiasz Salwa, uczeń klasy 2BTE