Kurs metodyczny w Wielkiej Brytanii

W dniach od 1 do 9 lipca 2017 roku grupa 11 nauczycieli z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach uczestniczyła w kolejnym etapie projektu Mobilności Kadry Edukacji Szkolnej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Tytuł projektu to : "Uczyć się, aby działać - współpraca międzynarodowa nauczycieli gwarantem sukcesu uczniów Kopernika". Jego głównym celem jest podniesienie kompetencji dydaktycznych, językowych, komunikacyjnych nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. Tym razem w ramach projektu nauczyciele uczestniczyli w kursie metodycznym, który odbył się w Wielkiej Brytanii, w portowym mieście Portsmouth. Szkolenie zostało przygotowane przez firmę Training Vision i miało miejsce w Victory Business Centre. Zajęcia prowadził sympatyczny wykładowca akademicki - dr Taiwo Ayodele, a o sprawy organizacyjne zadbały panie: MajaMarkun, Miglena i Rosa.

Z naszym wykładowcą - dr. Taiwo Ayodele

Pracownicy firmy przyjęli uczestników bardzo serdecznie, najpierw zaprezentowali plan zajęć na poszczególne dni, a następnie zapoznali nauczycieli z planem miasta, możliwościami komunikacyjnymi oraz najciekawszymi miejscami, które warto zobaczyć w Portsmouth.

Miasto znajduje się w odległości 103 km na południowy zachód od Londynu. Liczy około 200 tysięcy mieszkańców. Niegdyś był to ważny port marynarki wojennej, obecnie stanowi wielką atrakcję dla miłośników historii morskiej Wielkiej Brytanii. Jednym z najciekawszych miejsc jest stara stocznia, w której można obejrzeć kadłub "Mary Rose - słynnego flagowego okrętu Henryka VIII. Kolejnym wartym uwagi miejscem jest Charles Dickens Museum - dom, w którym w 1812 r. urodził się pisarz Charles Dickens. W mieście znajduje się również Spinnaker Tower, która jest dumą architektoniczną Portsmouth i odwiedza ją wielu turystów.
Wszyscy uczestnicy projektu byli pod wrażeniem wspaniałości portu, a także widoku z pięknej, kamienistej plaży.

Spacer po Portsmouth Przed główną atrakcją miasta - Spinnaker Tower

W trakcie samego kursu dr Taiwo Ayodele zapoznał nauczycieli naszej szkoły z brytyjskim systemem nauczania, który został ujednolicony w całym kraju w 1988 roku, po reformie edukacji. Ciekawostką jest, iż angielscy uczniowie, zarówno w szkole podstawowej jak i średniej, mają obowiązkowo lekcje muzyki, uczą się grać na wybranym instrumencie i kształtują swój gust poznając dzieła różnych twórców. W procesie edukacji ważne jest także doradztwo zawodowe. Każdy wychowanek musi nauczyć się profesjonalnego pisania CV, a przede wszystkim musi zdecydować, czym chciałby zajmować się w przyszłości. Po każdym etapie szkolnym uczniowie zdają egzaminy, które sprawdzają poziom nabytych przez nich umiejętności. Warto wspomnieć, iż brytyjska edukacja skupia się na dbaniu nie tylko o jakość nauczania, ale także o samopoczucie ucznia, kształtowanie u niego umiejętności przywódczych, wskazywanie, jak być dobrym liderem. Zwraca się także uwagę na dokształcanie nauczycieli, którzy są w Wielkiej Brytanii szanowaną i cenioną grupą zawodową.

Kolejnym zagadnieniem omawianym w trakcie warsztatów było planowanie zajęć dla uczniów z wykorzystaniem metod aktywnych. Okazało się, że w angielskiej szkole lekcja trwa ok. 60 min, ponieważ 15 min na końcu zajęć przeznacza się na dodatkowe wyjaśnienia i odpowiedzi na pytania dotyczące omawianych zagadnień. Ponadto nauczyciele kontaktują się z podopiecznymi przez platformę, gdzie mają możliwość monitorowania ich postępów w nauce oraz czasu, który poświęcają na odrobienie pracy domowej i przygotowanie się do następnych zajęć. Wykorzystują na lekcjach laptopy, tablety, które uatrakcyjniają zajęcia. Środki dydaktyczne są tak dostosowane, aby pomagać w nauczaniu, a nie rozpraszać uczniów. Tak więc np. tablety, których wychowankowie używają mają zablokowane strony, które nie są potrzebne w trakcie zajęć.

Nauczyciele zwrócili uwagę na powszechne zastosowanie w angielskiej szkole technologii informacyjnych. Prawie każda lekcja jest przygotowywana przez prowadzących z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych. Z tego względu uczestnicy kursu wzięli udział w warsztatach z zastosowaniem programu PREZI, opierającego się na chmurze obliczeniowej, służącej do tworzenia i przedstawiania prezentacji.

Warsztaty z wykorzystaniem programu PREZI

Uczniowie angielskich szkół często pracują w grupach, dzięki czemu mają możliwość dzielenia się informacjami oraz wybierania najlepszych rozwiązań. Dr Taiwo Ayodele szczególnie zwrócił uwagę na metodę zwaną PBL (Problem Based Learning) Polega ona na rozwiązaniu w trakcie zajęć jakiegoś konkretnego problemu związanego z treściami nauczania. Etapy pracy metodą PBL to: zdefiniowanie problemu, dzielenie się informacjami (burza mózgów), wybór informacji najlepszej, wyciągnięcie wniosków i zastosowanie wiedzy w praktyce. Ta metoda przygotowuje uczniów do krytycznego, logicznego myślenia. Muszą oni koniecznie znać cel swojego działania, bo tylko wtedy mają odpowiednią motywację do pracy, są pozytywnie nastawieni i zaangażowani w rozwiązywanie problemu, a także chcą potem poprawiać swoje wyniki, jeśli są one zbyt niskie.

Każda szkoła w Wielkiej Brytanii jest regulowana i monitorowana przez OFSTED - urząd zajmujący się kontrolą instytucji oświatowych. Kontrolowane są wyniki uczniów, ale także przygotowanie i prowadzenie zajęć. Jeżeli nauczyciel uzyska niską ocenę dostaje zalecenie, aby uczestniczyć w kursie dokształcającym. Instytucja zwraca szczególną uwagę na wspomaganie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dostosowanie poziomu nauczania do ich możliwości.

Nauczyciele zapoznali się także z możliwościami, jakie daje międzynarodowy serwis społecznościowy - LinkedIn specjalizujący się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Dzięki niemu można zbudować sieć kontaktów, wymieniać się doświadczeniami z wykładowcami na całym świecie, umieszczać scenariusze innowacyjnych lekcji. Szkolenie zakończyło się uzyskaniem certyfikatu odbycia stażu, ukończenia kursu, a także certyfikatu Europass Mobilność.

Wręczenie certyfikatów

Pracownicy "Kopernika" w trakcie kursu odbyli także dwie wizyty studyjne. Jedna z nich miała miejsce w firmie Insight4life, która współpracuje z Ministerstwem Zdrowia Wielkiej Brytanii oraz z instytucjami oświatowymi.Przygotowała ona program, którego zadaniem jest pomoc młodzieży borykającej się z różnorodnymi problemami. Firma ta zwróciła się do ekspertów np. psychologów, pedagogów, którzy odpowiadają on-line na pytania nurtujące młodych ludzi.Powstała także aplikacja ZUMOS pomagająca uczniom w zmianie negatywnego nastawienia do życia. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród brytyjskich szkół i została już zakupiona przez wiele placówek.

Spotkanie w siedzibie firmy Insight4life

Kolejna wizyta odbyła w Highbury College Portsmouth. Nauczyciele zostali szczegółowo zapoznani ze specyfiką szkoły, zapleczem dydaktycznym i ofertą edukacyjną. College kształci między innymi w zawodach: fryzjer, kosmetyczka, mechanik samochodowy, elektronik, informatyk Na terenie placówki znajdują się bogato wyposażone stanowiska do nauki zawodu. Z usług salonu fryzjerskiego i kosmetycznego mogą skorzystać także mieszkańcy miasta. Szkoła posiada również bardzo dobre zaplecze socjalne, stołówkę, miejsce do wypoczynku, bibliotekę oraz akademik.

W sali teatralnej College'u

Dodatkową atrakcją dla uczestników kursu była możliwość wyjazdu do Kornwalii - perły wybrzeża brytyjskiego nazywanej Riwierą Angielską.Nauczyciele mieli okazję zobaczyć przepięknie wyrzeźbione klify zawieszone nad oceanem, ruiny zamku w Tintagel, MinackTheatre, Wzgórze św. Michała, Land's End (najdalej wysunięty na zachód punkt Anglii) a także malownicze portowe miasteczko Penzance.

Malownicze zakątki Kornwalii
Wzgórze św. Michała

Ostatnim punktem pobytu na Wyspach Brytyjskich było podziwianie największych atrakcji Londynu takich jak Big Ben i Opactwo Westminsterskie z grobami władców, naukowców i poetów, gdzie koronowani byli wszyscy królowie Anglii. Zachwyt wzbudziły także dzieła artystów w Nationale Gallery i Tate Modern. Spacer po Londynie obejmował również Tower Bridge i Tower of London

Big Ben - wizytówka Londynu Przed Pałacem Backingham

Pobyt w Wielkiej Brytanii był doskonałą okazją do podniesienia kompetencji językowych i zastosowania w praktyce umiejętności zdobytych w trakcie całorocznego kursu przygotowawczego. Udział w projekcie stworzył nauczycielom okazję do wykazania się kreatywnością i wypracowania nowatorskich metod pracy. Będzie sprzyjać budowaniu wizerunku szkoły jako instytucji otwartej, mającej wymiar międzynarodowy. Uzyskane certyfikaty Europass Mobilość, certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w kursach językowych i metodycznych zostaną wykorzystane do uzupełnienia portfolio uczestnika. Dla każdego nauczyciela udział w projekcie był cennym doświadczeniem, a zdobytą wiedzę i umiejętności będzie mógł zastosować w dalszej pracy.

Beata Kowalska
Beata Pindral