Projekt Programu Leonardo da Vinci: "Reklama i sprzedaż z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych" przygotowany dla 54 uczniów, na rok szkolny 2011/2012 powstał przy udziale firmy włoskiej Sistema Turismo i angielskiej Polaris Enterprise. Do Włoch wyjechało 36 uczniów (wrzesień i październik). Staże składały się z dwóch części:

  1. warsztatów zajęciowych, na których uczyliśmy się tworzyć kampanię reklamową firmy na portalach społecznościowych (pierwszy tydzień),
  2. praktyk zawodowych w firmach włoskich (dwa tygodnie). Pierwsza grupa wyjechała z Polski 7 września, a druga 5 października 2012. Podróż odbywała się autokarem. Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć mnóstwo ciekawych i pięknych miejsc. Jedna grupa zwiedziła Wenecję, a druga Perugię i Asyż - miasto św. Franciszka.

Perugia

Asyż

Wenecja - Plac Św. Marka

W Potenzy - stolicy Basilicaty, zostaliśmy serdecznie przywitani przez wspaniałych gospodarzy: Tinę Gallo i Francesco Grieco. Dzięki domowej atmosferze jaką stworzyli, czuliśmy się u Nich jak w domu. Z willi położonej na wysokości naszego Zakopanego, rozpościerały się wspaniałe widoki. W pięknym, dużym ogrodzie wokół domu spędzaliśmy bardzo dużo czasu grając w siatkówkę, piłkę nożną czy też opalając się korzystając z gorącego włoskiego słońca

Z Tiną i Francesco w willi "Tina"

W pierwszym tygodniu uczestniczyliśmy w warsztatach zorganizowanych przez firmę Sistema Turismo pt. "Reklama i sprzedaż z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych". Naszym zadaniem było stworzenie kampanii reklamowych na portalach społecznościowych takich jak: Facebook, Twitter, YouTube oraz Google+. Podsumowaniem naszej pracy podczas warsztatów były prezentacje multimedialne zawierające nasze kampanie reklamowe firm.

Podczas warsztatów, na których tworzyliśmy kampanie reklamowe.

Prezentacje kampanii reklamowych

Po warsztatach, wieczorami braliśmy udział w kursie języka włoskiego. Uczyliśmy się najważniejszych wyrażeń i zwrotów, dzięki którym mogliśmy się porozumiewać w codziennym życiu i w pracy. Nasz kurs prowadziła bardzo miła nauczycielka - Guliana. Różne zabawy i gry językowe pomogły nam w przyswajaniu słówek i wyrażeń.

Pod koniec pierwszego tygodnia zostaliśmy przedstawieni w firmach, w których mieliśmy odbyć staż zawodowy. Były to profesjonalne firmy zajmujące się na co dzień reklamą i promocją. Bardzo miło zaskoczyli nas pracownicy tych firm, którzy bardzo serdecznie i ciepło nas przywitali, dzięki czemu atmosfera na stażu była bardzo przyjazna. Podczas praktyk wykonywaliśmy zlecone nam zadania. Jedni z nas projektowali reklamy i kampanie reklamowe dla klientów pracodawców. Inni pracowali w firmach zajmujących się grafiką komputerową, projektowali bannery na strony internetowe, wykonywali prace biurowe, tworzyli bazy danych i różnego rodzaju prezentacje multimedialne. Jeszcze inni pomagali w organizacji dużego przedsięwzięcia, jakim było rozdanie nagród literackich "Premio Litterario Basilicata" Potenza 2012. Oczywiście uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu, jako ważni goście z Polski.

Rozdanie nagród literackich w Potenzy

Podczas stażu we włoskim teatrze.

Z naszymi pracodawcami

Oprócz nauki i pracy mieliśmy okazję zwiedzenia niezwykle ciekawych i malowniczych miejsc na południu Włoch.

Byliśmy w Apulii na plaży nad Morzem Adriatyckim.

Nad morzem Adriatyckim

Kolejnym miejscem zwiedzania było Lecce, "Florencja Południa", kolebka południowowłoskiego baroku, miasto, w którego pięknie mógłby zakochać się każdy turysta. Uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast na południu Włoch. Zdecydowaliśmy się poznać to miejsce przy pomocy specjalnego pojazdu turystycznego "ciuchci na kółkach" z audio-przewodnikiem. Dzięki temu, w komfortowych warunkach, mogliśmy poznać historię miasta i zachwycać się barokowymi zabytkami.

Kolebka południowowłoskiego baroku - Lecce.

Kolejne miasto, jakie odwiedziliśmy, to Neapol, położony nad Zatoką Neapolitańską, u podnóża wulkanu Wezuwiusz. Neapol jest nazywany "południową stolicą Włoch". Dla każdego z nas ciekawym wydarzeniem była możliwość uczestniczenia w warsztatach kulinarnych - wypieku prawdziwej neapolitańskiej pizzy, w prawdziwej neapolitańskiej restauracji. Degustację pizzy pamiętają nasze podniebienia, mniam, mniam, pycha!

Smakowita neapolitańska pizza

Neapol - w tle Wezuwiusz

W poszukiwaniu innych, fascynujących miejsc wyruszyliśmy na Wybrzeże Amalfitańskie do Amalfi i Positano. Autokarem udaliśmy się do portu w Salerno, gdzie przesiedliśmy się na statek. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem krajobrazów widzianych ze statku. Na pokładzie robiliśmy mnóstwo zdjęć. W końcu trzeba uwiecznić to, co piękne!

Podróż statkiem po Wybrzeżu Amalfi

Po dotarciu do Positano - najpiękniejszego miejsca na ziemi, ruszyliśmy do miasta, aby podziwiać te cuda świata. W Amalfi, równie pięknym, ale ciekawszym historycznie od Positano, zwiedzaliśmy Katedrę św. Andrzeja, muzeum i manufaktury produkujące bardzo ciekawy rodzaj papieru. Wokół rosły cytryny, z których wyrabia się tutejszy smakołyk - limoncello. Było zwiedzanie, opalanie oraz czas tylko dla nas i wtedy mogliśmy kupić pamiątki, aby nigdy nie zapomnieć, że byliśmy w tak cudownych miejscach.

Positano

Zwiedziliśmy również Materę, wspaniałe, historyczne miasto o unikatowych domostwach powstałych w drążonych miękkich skałach. Matera wpisana została na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO.

Matera - I i II grupa

W czasie wolnym organizowaliśmy dyskoteki i zabawy wraz z młodzieżą włoską, francuską i inną grupą polską. Podczas tych imprez bawiliśmy się świetnie. Wieczorami w wolnych chwilach chodziliśmy na kręgle, spacerowaliśmy, jeździliśmy do miasta po zakupy

Tak się bawiliśmy W kręgielni

W ostatnim dni pobytu w Potenzy odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów potwierdzających odbycie stażu. Posiadanie takiego dokumentu będzie pomocne w znalezieniu pracy.

Po odebraniu certyfikatów

Omawiamy ważne sprawy z koordynatorem projektu i przedstawicielami firm

Na pożegnanie Tina i Francesco organizowali zabawy, podczas których mogliśmy podziękować gospodarzom za wspaniałą gościnę oraz wręczyć im drobne upominki, jako wyraz naszej wdzięczności. Były to, miedzy innymi, pamiątkowe zdjęcia wszystkich uczestników stażu wraz z gospodarzami

Mimo, że to pożegnanie, było bardzo wesoło

Rano, ostatniego dnia, pożegnaliśmy się z gospodarzami i mieszkańcami willi i z lekkim ociąganiem wyruszyliśmy w drogę powrotną. Smutno rozstawać się ...

Ostatnią atrakcją, jaka została dla nas przygotowana, był pobyt w wiecznym mieście - Rzymie. Było to dla nas ważnym i cennym przeżyciem, ze względu na papieża Polaka Jana Pawła II. Zwiedzanie zaczęliśmy od Watykanu i oczywiście od Bazyliki Św. Piotra. Cuda, cuda, cuda...

W oczekiwaniu na wejście do Bazyliki św. Piotra w Watykanie (II grupa)

W Rzymie mieliśmy okazję zobaczyć i podziwiać miejsca znane na całym świecie, takie jak Zamek Świętego Anioła, Koloseum, Forum Romanum, Fontannę di Trevi, schody hiszpańskie..... Życie jest piękne...

Przed Zamkiem św. Anioła w Rzymie (I grupa)

Miłym zaskoczeniem było dla nas spotkanie Jerzego Kryszaka, aktora i satyryka, który jest bardzo osobliwą, charakterystyczną i lubianą postacią.

Nieoczekiwane spotkanie naszego rodaka w Rzymie

Wyjazd ten był dla nas wspaniałym życiowym doświadczeniem, którego nigdy nie zapomnimy. Poznaliśmy wspaniałych ludzi, włoską kulturę, obyczaje, potrawy. Poznaliśmy tajniki reklamy i promocji, co na pewno wykorzystamy w życiu zawodowym

Zachęcamy wszystkich do udziału w projekcie programu Leonardo da Vinci, bo naprawdę warto! Taki staż to życiowa szansa, której, drodzy koledzy, nie możecie zaprzepaścić! My, niestety, już nie możemy tam wrócić, choć bardzo byśmy chcieli_ Nie mielibyśmy takiej życiowej szansy gdyby nie nasza Pani prof. Ewa Borkowska - autorka i koordynator projektów Programu Leonardo da Vinci w naszej szkole.

Dziękujemy!

Ach, gdyby tak można było pojechać jeszcze raz ....