Projekt „Zdobywam doświadczenie dla siebie i innych - staże zagraniczne uczniów Kopernika” realizowany w ramach Projektu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernika w Kielcach, 25-336 Kielce, ul. Kopernika 8 na podstawie Umowy: POWERVET-2020-1-PL01-KA102-078286

Czas trwania: 24 miesiące Data rozpoczęcia: 2020-10-01 Data zakończenia: 2022-09-30

Planowane terminy i miejsca stażu:

Kraj Miasto Termin Zawód Liczba uczestników
Zjednoczone Królestwo Bilston IX/X 2021 Technik handlowiec, technik ekonomista 12
Zjednoczone Królestwo Portsmouth IX/X 2021 Technik organizacji reklamy, technik ekonomista 12
Irlandia Cork Rok szkolny 2021/22 Technik organizacji reklamy, technik ekonomista 11
Portugalia Braga Rok szkolny 2021/22 Technik organizacji reklamy, technik ekonomista 11
Hiszpania Malaga Rok szkolny 2021/22 Technik organizacji reklamy, technik ekonomista 11

„Zdobywam doświadczenie dla siebie i innych - staże zagraniczne uczniów Kopernika” to tytuł projektu realizowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach we współpracy z firmami zagranicznymi: Polaris EU Enterprise Limited i Training Vision Ltd z Wielkiej Brytanii, ETN Training Vision Ireland z Irlandii, Tribeka Training z Hiszpanii i EduPlus - European Centre for Education and Skills Developmen
z Portugalii.

Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji zawodowych uczniów poprzez umożliwienie im zastosowania i pogłębienia wiedzy i umiejętności zawodowych, które zdobyli w trakcie nauki na lekcjach przedmiotów kierunkowych, w firmach zagranicznych o profilu zgodnym z kształconym zawodem oraz podniesienie poziomu kompetencji językowych.

Uczestnikami staży jest 57 uczniów kształcących się w zawodzie technik ekonomista, technik organizacji reklamy i technik handlowiec.

Projekt zakłada zorganizowanie pięciu 3-tygodniowych staży w Wielkiej Brytanii (Bilston, Portsmouth), w Irlandii (Cork), w Hiszpanii (Malaga) i Portugalii (Braga).

Staże są dwumodułowe: uczniowie uczestniczą w zajęciach warsztatowych i praktykach zawodowych w firmach. Zajęcia warsztatowe dotyczą m.in. merchandisingu, digital marketingu, inkubatorów.

Uczniowie będą również uczestniczyć w 80-godzinnym kursie pedagogiczno-kulturowo-językowym. Potwierdzeniem nabytych umiejętności będzie m. in. Europass Mobilność – dokument będący ważną przepustką na europejski rynek pracy. Rezultaty projektu to m. in. podniesienie kompetencji zawodowych i językowych uczniów; mobilność uczniów i jej organizacja; prezentacje, folder i relacje medialne upowszechniające i promujące działania projektowe.

Realizacja projektu przygotuje uczniów do mobilności na europejskim rynku edukacyjnym i rynku pracy, zwiększy ich szanse zatrudnienia, ułatwi funkcjonowanie w środowisku wielokulturowym i uświadomi potrzebę ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych zgodnie z koncepcją uczenia się przez całe życie.

Realizacja projektu jednoznacznie wynika z opracowanego przez szkołę Europejskiego Planu Rozwoju i odpowiada na potrzeby szkoły – ciągłe podnoszenie atrakcyjności kształcenia zawodowego w kontekście przyszłego zatrudnienia uczniów szkół zawodowych, poszukiwania nowoczesnych form kształtowania u uczniów postawy kreatywności, przedsiębiorczości, motywacji do nauki języków obcych, podnoszenia poczucia własnej wartości, kształtowania umiejętności uczenia się, pracy w grupie, a zatem kompetencji kluczowych, które pomogą uczącym się w samorealizacji, w znalezieniu pracy i aktywnym uczestnictwie w społeczeństwie. Realizacja projektu wzmocni prestiż szkoły i jej pracowników, będzie sprzyjać budowaniu wizerunku szkoły jako instytucji otwartej, mającej wymiar międzynarodowy.

Jolanta Gad – koordynator projektu