„Historia Polski i Rosji w malarstwie obu krajów” to tytuł projektu zrealizowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach we współpracy z Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Celem projektu było: zbliżenie między narodami Polski i Rosji poprzez poznawanie historii obu krajów uwiecznionej w dziełach malarskich, zacieśnienie i pogłębienie wzajemnych kontaktów między młodzieżą obydwu państw, odkrywanie przez uczestników wspólnych cech, ale także akceptacja dla różnic, przezwyciężanie stereotypów, barier i uprzedzeń oraz dzielenie się doświadczeniem. Udział w projekcie sprzyjał dialogowi międzykulturowemu a także promocji naszego miasta i województwa.
Główny temat projektu był realizowany w kilku blokach tematycznych:
„Początki państwowości Rosji/Polski; chrzest Rusi/Polski w malarstwie”, ”Malarstwo portretowe ukazujące sławnych Rosjan/Polaków na przestrzeni wieków”, „Przełomowe wydarzenia w historii Rosji/Polski w interpretacji sławnych malarzy”, „Malarstwo batalistyczne - słynne bitwy rosyjskie/polskie w dziełach malarskich”, „Życie codzienne w wybranych epokach historycznych w oczach malarzy rosyjskich/polskich”, „Historia miast partnerskich w dziełach malarskich”.W ramach realizacji tego przedsięwzięcia 20 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach wyjechało na 10 dni do Sankt Petersburga w czerwcu 2016 roku, a w ramach rewizyty we wrześniu do Kielc przyjechało 20 studentów uczelni Колледж Санкт-Петербургского академического университета z Sankt Petersburga.
Petersburg zrobił bardzo duże wrażenie na naszych uczestnikach projektu. Jest to wspaniałe miasto założone przez cara Piotra I na początku osiemnastego wieku. Leży nad rzeką Newą, na wyspach, które są połączone wieloma mostami.
W trakcie pobytu w tym mieście oprócz spotkań na uniwersytecie, odbywały się także warsztaty w muzeach m.in. w Muzeum Rosyjskim, Ermitażu, Twierdzy Pietropawłowskiej, Soborze Świętego Izaaka i Cerkwi Spas na Krowi. Uczestnicy zwiedzili również letnie rezydencje carów rosyjskich – Carskie Sioło i Peterhof ze wspaniałym parkiem i fontannami. Z zachwytem obejrzeli także w Teatrze Maryjskim operę „ Bajka o Carze Sałtanie”, powstałą w oparciu o utwór Aleksandra Puszkina. Na zaproszenie władz miasta wszyscy wzięli również udział w corocznym święcie Ałyje Parusa, organizowanym z okazji zakończenia roku szkolnego na placu przed Pałacem Zimowym. Odbyło się tam show z udziałem największych gwiazd rosyjskiej estrady. Punktem kulminacyjnym było pojawienie się na rzece Newie żaglowca i widowisko światło-dźwięk ze wspaniałym pokazem fajerwerków. We wrześniu gościliśmy studentów collage’u w naszym mieście. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach w Muzeum Narodowym, gdzie znajduje się wiele obrazów nawiązujących do historii naszego miasta i kraju. W Biurze Wystaw Artystycznych uczniowie sami próbowali swoich sił w rysowaniu. Tworzyli komiks dokumentujący działania i wrażenia z realizacji projektu w Kielcach.
Następnie wszyscy wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Odwiedzili między innymi Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki. Zwiedzili wspólnie także kopalnię soli w Wieliczce. Na zakończenie projektu odbyła się w naszej szkole konferencja z udziałem zaproszonych gości m.in. Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej – pana Aleksandra Minina, pana Roberta Śmigielskiego – przedstawiciela Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Zastępcy Prezydenta Kielc – pana Czesława Gruszewskiego. Projekt był niezwykle udanym przedsięwzięciem. Naszym partnerom z Rosji bardzo podobała się Polska, byli zachwyceni naszą gościnnością, a także polską kuchnią.
Autorki i realizatorki projektu:
Beata Kowalska, Iwona Lisiewska-Stanek, Jolanta Gad, Anna Wolińska-Pater
Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce, Muzeum Narodowe w Kielcach, Świętokrzyski Kurator Oświaty.
Patronat Medialny: TVP 3 Kielce, Radio Kielce, Internetowa Telewizja Kielce, Echo Dnia
Projekt otrzymał dofinansowanie z Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Jego autorkami były: z-ca dyr. J.Gad, B. Kowalska i I.Lisiewska-Stanek. Zakładał on wizytę polskich uczniów w Rosji oraz młodzieży rosyjskiej w Polsce. Naszą szkołą partnerską był Collage przy Uniwersytecie Zarządzania i Ekonomii w Petersburgu. W trakcie projektu zostały zrealizowane następujące bloki tematyczne:
1. Mój dzień w szkole .
2. Mój dzień świąteczny – święta narodowe, religijne, rodzinne.
3. Moja kuchnia – kuchnie obu narodów.
4. Moje zainteresowania – warsztaty muzyczne i taneczne.
5. Mój sposób na wolny czas.
6. Moja przyszłość – szkoła i praca
20 uczniów „Kopernika” i 3 nauczycieli wyjechało do Rosji na 6 dni we wrześniu 2013 roku. Po drodze odbyło się zwiedzanie Wilna, Trok oraz Rygi. W trakcie pobytu w Petersburgu oprócz codziennych spotkań na uczelni uczestnicy projektu mieli możliwość pojechać do Peterhofu – letniej rezydencji cara Piotra I, Carskiego Sioła, a także odwiedzić Ermitaż – jedno z najbardziej znanych muzeów na świecie. Codziennie odbywały się wspólne spacery po mieście, w trakcie których uczniowie zwiedzili m.in. Sobór Wasyla Błogosławionego, Cerkiew Spas na Krowi oraz odbyli rejs statkiem po rzece Newie. Zachwycali się także wyszukanymi wyrobami cukierniczymi w najstarszych w mieście Delikatesach Jelisjejewa, smakowali typowe dania rosyjskiej kuchni takie jak piel mieni i bliny.
Kolejny etap projektu odbywał się w Polsce od 8 do 13 października 2013 roku. Młodzież z Petersburga odwiedziła naszą szkołę, zwiedziła Kielce, Jaskinię Raj, wybrała się na wycieczkę do Wieliczki i Krakowa. Nasi uczniowie zorganizowali ognisko integracyjne w Podzamczu Chęcińskim (z pieczeniem kiełbasek), a także warsztaty kulinarne. Rosjanie nauczyli się gotować tradycyjne danie regionalne – żurek świętokrzyski, który zachwycił wszystkich uczestników spotkania.
Projekt okazał się wielką przygodą zarówno dla polskich jak i rosyjskich uczniów. Mieli oni okazję dostrzec wiele wspólnych cech między swoimi kulturami i sposobem bycia. Okazało się, że nasze narody są otwarte, gościnne i serdeczne. Nic więc dziwnego, że młodzież stale utrzymuje ze sobą kontakty za pomocą Internetu. Niektóre zbieżności można zauważyć także na gruncie kulinarnym, bowiem kuchnia rosyjska wykorzystała niektóre polskie dania. Dużą popularnością w Rosji cieszą się potrawy z kapusty.
Wyjazd był doskonałą okazją do doskonalenia języka rosyjskiego, którym należało posługiwać się na co dzień w kontaktach z rówieśnikami, poznania historii, tradycji partnerskiego kraju. Na pewno zaprocentuje to w przyszłości i będzie mobilizować do solidnej nauki języka.