Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Czas na Kopernika Czas na Kopernika Czas na Kopernika Czas na Kopernika Czas na Kopernika Czas na Kopernika

............. Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach

Projekt „ Historia Polski i Rosji w malarstwie obu krajów”

„Historia Polski i Rosji w malarstwie obu krajów” to tytuł projektu zrealizowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach we współpracy z Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Celem projektu było: zbliżenie między narodami Polski i Rosji poprzez poznawanie historii obu krajów uwiecznionej w dziełach malarskich, zacieśnienie i pogłębienie wzajemnych kontaktów między młodzieżą obydwu państw, odkrywanie przez uczestników wspólnych cech, ale także akceptacja dla różnic, przezwyciężanie stereotypów, barier i uprzedzeń oraz dzielenie się doświadczeniem. Udział w projekcie  sprzyjał dialogowi międzykulturowemu a także promocji naszego miasta i województwa.

Główny temat projektu był realizowany w kilku blokach tematycznych:

„Początki państwowości Rosji/Polski; chrzest Rusi/Polski w malarstwie”, ”Malarstwo portretowe ukazujące  sławnych Rosjan/Polaków na przestrzeni wieków”, „Przełomowe wydarzenia w historii Rosji/Polski w interpretacji sławnych malarzy”, „Malarstwo batalistyczne - słynne bitwy rosyjskie/polskie w dziełach malarskich”, „Życie codzienne w wybranych epokach historycznych w oczach malarzy rosyjskich/polskich”, „Historia miast partnerskich w dziełach malarskich”.W ramach realizacji tego przedsięwzięcia 20 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach wyjechało na  10 dni do Sankt Petersburga w czerwcu 2016 roku, a w ramach rewizyty we wrześniu do Kielc przyjechało 20 studentów uczelni Колледж Санкт-Петербургского академического университета z Sankt Petersburga.

Petersburg zrobił  bardzo duże wrażenie na naszych uczestnikach projektu. Jest to wspaniałe miasto  założone przez cara Piotra I  na początku osiemnastego wieku. Leży nad rzeką Newą, na wyspach, które są połączone wieloma mostami.

W trakcie pobytu w tym mieście oprócz spotkań na uniwersytecie, odbywały się także warsztaty w muzeach m.in. w Muzeum Rosyjskim, Ermitażu, Twierdzy Pietropawłowskiej, Soborze Świętego Izaaka i Cerkwi Spas na Krowi. Uczestnicy zwiedzili również letnie rezydencje carów rosyjskich – Carskie Sioło i Peterhof ze wspaniałym parkiem i fontannami. Z zachwytem obejrzeli także w Teatrze Maryjskim operę „ Bajka o Carze Sałtanie”, powstałą  w oparciu o utwór Aleksandra Puszkina. Na zaproszenie władz miasta wszyscy wzięli również udział w corocznym święcie Ałyje Parusa, organizowanym z okazji zakończenia roku szkolnego na placu przed Pałacem  Zimowym. Odbyło się tam show z udziałem największych gwiazd rosyjskiej estrady. Punktem kulminacyjnym było pojawienie się na rzece Newie żaglowca i widowisko światło-dźwięk ze wspaniałym pokazem  fajerwerków. We wrześniu gościliśmy studentów  collage’u w naszym mieście. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach w Muzeum Narodowym, gdzie znajduje się wiele obrazów nawiązujących do historii naszego miasta i kraju. W Biurze Wystaw Artystycznych uczniowie sami próbowali swoich sił w rysowaniu. Tworzyli komiks  dokumentujący działania i wrażenia z realizacji projektu w Kielcach.

Następnie wszyscy wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Odwiedzili między innymi Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki.  Zwiedzili wspólnie także  kopalnię soli w Wieliczce. Na zakończenie projektu odbyła się w naszej szkole konferencja z udziałem zaproszonych gości m.in. Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej – pana Aleksandra Minina, pana Roberta Śmigielskiego – przedstawiciela Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Zastępcy Prezydenta Kielc – pana Czesława Gruszewskiego. Projekt był niezwykle udanym przedsięwzięciem. Naszym partnerom z Rosji bardzo podobała się Polska, byli zachwyceni naszą gościnnością, a także polską kuchnią.

Autorki i realizatorki projektu:
Beata Kowalska, Iwona Lisiewska-Stanek, Jolanta Gad, Anna Wolińska-Pater

Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce, Muzeum Narodowe w Kielcach, Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Patronat Medialny: TVP 3 Kielce, Radio Kielce, Internetowa Telewizja Kielce, Echo Dnia

   
   
  
  
   

 


Projekt  „Życie codzienne Polaków i Rosjan”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Jego autorkami były: z-ca dyr. J.Gad, B. Kowalska i I.Lisiewska-Stanek.  Zakładał on wizytę polskich uczniów w Rosji oraz młodzieży rosyjskiej w Polsce. Naszą szkołą partnerską był Collage przy Uniwersytecie Zarządzania i Ekonomii w  Petersburgu. W trakcie projektu zostały zrealizowane następujące bloki tematyczne:

1. Mój dzień w szkole .
2. Mój dzień świąteczny – święta narodowe, religijne, rodzinne.
3. Moja kuchnia – kuchnie obu narodów.
4. Moje zainteresowania – warsztaty muzyczne i taneczne.
5. Mój sposób na wolny czas.
6. Moja przyszłość – szkoła i praca

20 uczniów „Kopernika” i 3 nauczycieli wyjechało do Rosji na 6 dni we wrześniu 2013 roku. Po drodze odbyło się zwiedzanie Wilna, Trok oraz Rygi. W trakcie pobytu w Petersburgu oprócz codziennych spotkań na uczelni uczestnicy projektu mieli możliwość pojechać do Peterhofu – letniej rezydencji cara Piotra I, Carskiego Sioła, a także odwiedzić Ermitaż – jedno z najbardziej znanych muzeów na świecie. Codziennie odbywały się wspólne spacery po mieście, w trakcie których uczniowie zwiedzili m.in. Sobór Wasyla Błogosławionego, Cerkiew Spas na Krowi oraz odbyli rejs statkiem po rzece Newie. Zachwycali się także wyszukanymi wyrobami cukierniczymi w najstarszych w mieście Delikatesach Jelisjejewa, smakowali typowe dania rosyjskiej kuchni takie jak piel mieni  i bliny.

Kolejny etap projektu odbywał się w Polsce od 8 do 13 października 2013 roku. Młodzież z Petersburga odwiedziła naszą szkołę, zwiedziła Kielce, Jaskinię Raj, wybrała się na wycieczkę do Wieliczki i Krakowa. Nasi uczniowie zorganizowali ognisko integracyjne w Podzamczu Chęcińskim (z pieczeniem kiełbasek), a także warsztaty kulinarne. Rosjanie nauczyli się gotować tradycyjne danie regionalne – żurek świętokrzyski, który zachwycił wszystkich uczestników spotkania.

Projekt okazał się wielką przygodą zarówno dla polskich jak i rosyjskich uczniów. Mieli oni okazję dostrzec wiele wspólnych cech między swoimi kulturami i sposobem bycia. Okazało się, że nasze narody są otwarte, gościnne i serdeczne. Nic więc dziwnego, że młodzież stale utrzymuje ze sobą kontakty za pomocą Internetu. Niektóre zbieżności można zauważyć także na gruncie kulinarnym, bowiem kuchnia rosyjska wykorzystała niektóre polskie dania. Dużą popularnością w Rosji cieszą się potrawy z kapusty.

Wyjazd był doskonałą okazją do doskonalenia języka rosyjskiego, którym należało posługiwać się na co dzień w kontaktach z rówieśnikami, poznania historii, tradycji partnerskiego kraju. Na pewno zaprocentuje to w przyszłości i będzie mobilizować do solidnej nauki języka.

 

 

 

Copyright © 2024 Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach Rights Reserved.