Zespół Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernika w Kielcach przy wsparciu Urzędu Miasta realizuje projekt – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020 Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. List otwarty do Rodziców. |
Wychowanie przez czytanie.
Drodzy Rodzice.
Jesteście Państwo szczęśliwymi Rodzicami wspaniałych dzieci. Zarówno one jak i Państwo wiecie, że na sukces trzeba ciężko pracować. Sam talent nie wystarcza, trzeba włożyć wiele wysiłku i pracy, aby szczęśliwie żyć. Czytanie nie jest talentem ale jest umiejętnością, którą nabywamy w szkole podstawowej a doskonalimy przez całe życie. Potrzeba czytania to jedna z najważniejszym osiągnięć rodzaju ludzkiego. Mowa i powyższa umiejętność odróżnia nas od pozostałych istot zamieszkujących naszą piękną planetę. Przeszliście Państwo już etap czytania własnym dzieciom bajek i innych pozycji kiedy były małe. Jednak do chwili obecnej nic tak nie pobudza do działania w jakiejkolwiek dziedzinie jak osobisty przykład.
Młodzież coraz częściej ma kłopoty z nauką, gdyż nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, aby czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała różnorodne pragnienia i potrzeby człowieka - emocjonalne i intelektualne. Istnieje wiele przyczyn tego, że młodzież nie chce czytać książek. Zaliczyć tu trzeba brak nawyku czytania, który pogłębiony, prowadzi do zjawiska opisanego jako wtórny analfabetyzm (63% Polaków nie czyta książek). W dobie komputeryzacji życia i rozwoju cywilizacji telewizja i Internet stały się zarówno dla dzieci, jak i młodzieży wartością nadrzędną. Pochłaniają one mnóstwo wolnego czasu i grożą uzależnieniem. Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu nawyku czytania. To właśnie w domu rodzinnym ma miejsce pierwszy kontakt dziecka z książką. Państwo, jako Rodzice, jesteście osobami, z którymi dzieci identyfikują się najbardziej i ich zachowania są naturalnym odzwierciedleniem Waszych zachowań
Szkolna biblioteka dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa wzbogaciła się o wiele pięknych, nowych książek. Nie pozwólcie im leżeć na półkach. Zachęćcie swoje dzieci do czytania. Umiejętność korzystania z tekstów pozwala radzić sobie z koniecznością wielokrotnej zmiany naszych dróg zawodowych i życiowych. Bardzo Państwa do tego namawiamy. Jesteśmy przekonani, że propagowanie idei czytania książek wpłynie pozytywnie na rozwój młodego człowieka, wzbogaci jego zasób słownictwa, rozwinie wyobraźnię, pobudzi kreatywność, a także zdecydowanie podniesie kompetencje uczenia się.
Rodziców zainteresowanych tematem wpływu czytania na rozwój dziecka zapraszamy do przeczytania książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej: „Wychowanie przez czytanie”. Mamy poczucie, że powinien ją przeczytać każdy Rodzic. A czyta się świetnie !
Dyrekcja Szkoły
Grono Pedagogiczne